top of page
Horse-nose-and-hand-1.jpg

Marchewką, nie kijem - czyli jak porozmawiać bez przemocy

David Lichman spytaÅ‚ siÄ™ mnie kiedyÅ›: ,,Gdy przychodzisz do kogoÅ› jako gość, to idziesz do niego z pustymi rÄ™kami czy przynosisz ze sobÄ… prezent?". OczywiÅ›cie odpowiedziaÅ‚am, że zawsze przygotowujÄ™ sobie wino tudzież inny drobiazg na przywitanie i dla zrobienia dobrego wrażenia. David pokiwaÅ‚ gÅ‚owÄ… i kontynuowaÅ‚: ,, ...skoro wiÄ™c do goÅ›ci przychodzisz z podarunkiem, to czemu gdy idziesz przywitać siÄ™ ze swoim koniem jedyne co trzymasz w dÅ‚oniach to kantar, który za chwilÄ™ ograniczy jego wolność?"

​

No właśnie, czemu? Czemu tak bardzo boimy się obdarowywać nasze zwierzaki podczas gdy nasze oczekiwania wobec nich stale rosną?

​

Powodów jest wiele. Każdy z nas na pewno sÅ‚yszaÅ‚ wÅ›ród wielu "przykazaÅ„ koniarza", że konia nie wolno karmić z rÄ™ki i dawać przysmaków, bo nauczy siÄ™ gryźć, bo wejdzie nam na gÅ‚owÄ™, bo bÄ™dzie "koniem na marchewki".

Jest w tym naturalnie trochÄ™ racji. DecydujÄ…c siÄ™ na wzmacnianie naszego konia jedzeniem musimy pamiÄ™tać o zachowaniu swojej przestrzeni osobistej i bezwzglÄ™dnym przestrzeganiu jej. Stawianie granic jest podstawÄ… każdej relacji i nie jest, a przynajmniej nie powinno być, zwiÄ…zane z zachowaniami agresywnymi z naszej strony. Kiedy jednak nasz zwierzak nauczy siÄ™ już, że nie wolno na nam wejść na gÅ‚owÄ™, nie ma żadnych powodów dla których mielibyÅ›my nie skorzystać z magii pozytywnych wzmocnieÅ„. 

​

W swojej pracy operujÄ™ wachlarzem narzÄ™dzi, które dopasowujÄ™ zarówno do konia jak i do jego wÅ‚aÅ›ciciela oraz do konkretnego problemu. 

Pierwsza sesja zawsze obejmuje stworzenie profilu behawioralnego danego zwierzÄ™cia na podstawie wywiadu z klientem. Jest to niezmiernie ważny aspekt, ponieważ na nasze problemy w pracy może wpÅ‚ywać wiele czynników pozornie nie zwiÄ…zanych bezpoÅ›rednio z konkretnÄ… trudnoÅ›ciÄ… w treningu. Dopiero później przechodzÄ™ do ustalenia planu wedÅ‚ug którego wspólnie rozwiążemy trudnoÅ›ci w relacji. UżyÅ‚am sÅ‚owa wspólnie dlatego, że żadna terapia nie zadziaÅ‚a jeÅ›li wÅ‚aÅ›ciciel nie zdecyduje siÄ™ na regularnÄ… pracÄ™ wedÅ‚ug zaleceÅ„. 

​

Jak pracujÄ™?

​

IstniejÄ… dwa obszary szkolenia: komunikacja, czyli techniki i narzÄ™dzia wyjaÅ›niajÄ…ce zwierzÄ™ciu jak ma siÄ™ zachować oraz motywacja - techniki i narzÄ™dzia nakÅ‚aniajÄ…ce zwierzÄ™ do wspóÅ‚pracy. W przypadku warunkowanie sprawczego (inaczej: instrumentalnego, ksztaÅ‚towanie, trening) nasz bodziec poprzedzajÄ…cy bÄ™dzie powodować zachowanie, a konsekwencje (nagroda) je podtrzymajÄ….

WykorzystaÅ‚am zatem 7 gier Parelliego oraz jego schematy zarówno z ziemi jak i z siodÅ‚a, ale zmodyfikowaÅ‚am sposób w jaki komunikujÄ™ siÄ™ z koniem i wymagam. Musimy zdać sobie sprawÄ™, że system PNH jest systemem opartym w gÅ‚ównej mierze na tzw. wzmocnieniu negatywnym (4 fazy stanowczoÅ›ci). Mimo mylÄ…cej nazwy nie jest to jednak nic caÅ‚kowicie zÅ‚ego. Budujemy presjÄ™, niewygodÄ™ i zostawiamy zwierzÄ™ciu tylko jeden wybór - nasz wybór - tak by sam na to wpadÅ‚ próbujÄ…c niejako wydostać go z opresji. ZauważyÅ‚am jednak, że jeÅ›li zaoferujemy koniowi dodatkowo wzmocnienia pozytywne takie jak np. kliker to jego wybór staje siÄ™ prosty - zawsze woli wspóÅ‚pracować gdy wie, że zostanie nagrodzone. DziaÅ‚a to o tyle magicznie, że przepaść jaka tworzy siÄ™ miÄ™dzy stosowaniem potocznie kary, a stosowaniem "nagrody" podwójnie wzmacnia w koniu przekonanie, że woli być nagradzany. Powoduje to w konsekwencji wyciszanie koniecznoÅ›ci stosowania faz i pozwala nam na zbudowanie lekkiego, odpowiadajÄ…cego na sygnaÅ‚y i chÄ™tnego do wspóÅ‚pracy zwierzaka.

​

DziÄ™ki temu trenujÄ™ relacjÄ™, komunikacjÄ™ i pomagam w zbudowaniu prawdziwej, gÅ‚Ä™bokiej wiÄ™zi o której każdy z nas marzy. 

​

Jeśli ciśnie Ci się na usta pytanie, co stanie się gdy zabraknie marchewek czy innych pyszności, już odpowiadam.

Moja mentorka, dr Jenifer Zeligs mawia, że każda nasza miÅ‚a dla zwierzÄ™cia interakcja z nim jest jak wpÅ‚ata na konto. Im wiÄ™cej wpÅ‚at na nasze "konto relacji" tym wiÄ™kszy budżet w przyszÅ‚oÅ›ci, z którego możesz co nieco wypÅ‚acić jeÅ›li przyjdzie taka konieczność. 

Nagradzanie nie zbuduje konia na marchewki. Zbuduje konia, który bÄ™dzie czuÅ‚ siÄ™ doceniony i który odda Ci caÅ‚e swoje serce, bo wie że go szanujesz i o niego dbasz. Bez wzglÄ™du na zawartość Twoich kieszeni.

jasne logo bez tla.png
bottom of page